Święty Jacku, módl się za nami!

Dopiero co wspominaliśmy ważnego dla Zakonu przy którym istniejemy Świętego Dominika. Tymczasem dziś, w środę 17 sierpnia,  obchodzimy Uroczystość jeszcze ważniejszego i bliższego nam patrona, a mianowicie św. Jacka Odrowąża , bez którego nie bylibyśmy na pewno tą samą Wspólnotą.  Jest on zarówno patronem naszym jak i wszystkich polskich Dominikanów.

Co mówią Jacki o Jacku? :)

,,Moja przyjaźń ze św. Jackiem rozpoczęła się w momencie, kiedy nasza wspólnota obrała Go sobie za swojego patrona. Wcześniej był dla mnie postacią nieznaną. Przyjrzałam się Mu bliżej przy okazji pisania artykułu na jego temat, na naszą jackową, świeżo powstałą stronę internetową. Odtąd najbardziej kojarzę Go z atrybutami, które towarzyszą Mu w ikonografii, a mianowicie z Najświętszym Sakramentem i figurą Maryi, które trzyma w rękach. Jako Jacek, też chcę się mocno trzymać Maryi i trwać na spotkaniu z Jezusem obecnym pod postacią chleba.  Wierzę, że św. Jacek rzeczywiście prowadzi nas na drodze głoszenia i jest… wszędzie. Może pomyślisz, że to przypadek. Ja już dawno nie wierzę w przypadki. Kiedy miałam podjąć posługę prowadzenia grupy dziewcząt do bierzmowania w parafii, okazało się, że w salce wisi wielki obraz św. Jacka. W moim rodzinnym mieście, w kaplicy adoracji jest witraż przedstawiający św. Jacka. Ostatnio przekopywałam się przez domową biblioteczkę i natrafiłam na baaardzo starą książeczkę o św. Jacku. Może On znał mnie zanim ja poznałam jego? ” (Martyna)

,,We wspólnocie jestem odpowiedzialny za diakonie muzyczną. W związku z tym jestem odpowiedzialny za to, aby przez muzykę zapraszać ludzi do wspólnego uwielbiania Boga, aby potem na wzór św. Jacka wyjść na ulicę i głosić innym Chrystusa!”  (Paweł)

Św. Jacku, jako Wspólnota zawdzięczamy Ci nie tylko naszą nazwę ale i inspirację, do tego kim jesteśmy i co chcemy robić w Kościele. Wstawiaj się za nami i bądź dla nas wzorem bycia niestrudzonymi głosicielami Słowa. Abyśmy byli wierni swojemu charyzmatowi głoszenia Ewangelii z mocą i aby nigdy nie brakowało tych, którzy pragną szczerze opowiedzieć o Bożym Miłosierdziu! :)

 

Recent Posts